ok
Informacje z RESMANA
Podaj swój adres e-mail
ok
    Ilość odwiedzin na stronie: 11924530
Opinia
Jak często załatwiasz sprawy i zakupy drogą internetową
Regionalna Sieć Szerokopasmowa Aglomeracji Rzeszowskiej
LISTA - FAQ
FAQ

LISTA FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ.

 

1. Jaki sprzęt niezbędny jest do odbioru sieci szerokopasmowej?

Aby korzystać z darmowego Internetu sieci ResMAN należy zaopatrzyć się w sieciową kartę radiową w standardzie 802.11 b/g lub 802.11 a i zainstalować ją w swoim komputerze. Karta musi obsługiwać standard szyfrowania WPA-PSK z kluczem TKIP. Dodatkowo, aby wzmocnić odbierany sygnał konieczne będzie zaopatrzenie się w antenę zewnętrzną, zwykle montowaną w oknie, na balkonie, czy na dachu budynku.

2. Jak skonfigurować sieć, aby móc odbierać sygnał?

Konfiguracja sieci krok po kroku szczegółowo opisana jest w zakładce "Instrukcja konfiguracji sieci" na stronie www.resman.pl

3. Gdzie zlokalizowane są nadajniki ?


Nadajniki zlokalizowane są na Rzeszowskich szkołach, mapa lokalizacji hotspotów znajduje się w  zakładce "Mapa Hot-spotów" na stronie www.resman.pl
UWAGA: kilka nadajników jest wymienianych sukcesywnie w serwisie, po pierwszym tygodniu testów, dlatego przez kilka najbliższych dni maja wymieniane hot-spoty mogą być chwilowo niedostępne. W fazie rozruchu sieci takie chwile są nie do uniknięcia. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Po okresie testów sygnał będzie stabilny ze wszystkich 44 hot-spotów.


4. Czy z przedszkoli też można odbierać sygnał internetowy.

W pierwszym etapie budowy Regionalnej Sieci Szerokopasmowej ResMAN nie ma usytuowanych nadajników, czyli  hot-spotów na przedszkolach, ponieważ w przedszkolach nie ma pracowni internetowych.
Jeżeli uważacie Państwo, że hot-spoty powinny być również na przedszkolach, to prosimy wnioski kierować do Urzędu Miasta Rzeszowa poprzez Rady Osiedlowe. Przy rozbudowie sieci na pewno zostaną uwzględnione.

5. Proszę o informacje dotyczące zasad korzystania z Internetu oraz osiąganych transferów ?

Internet w hot-spotach pochodzi z łącza dostarczanego do pracowni komputerowych w szkołach. Ponieważ zajęcia w pracownich komputerowych odbywają się przeważnie pomiędzy godziną 8 a 16, to w tych godzinach priorytet na dostęp do internetu mają uczniowie  w pracowni.
W pozostałym czasie całe wpolne pasmo dostępne jest poprzez hot-spot dla okolicznych mieszkańców.
Prędkość łącza internetowego, jaką można uzyskać przy korzystaniu z hot-spota jest do 512 kbit/s dla przeglądania stron internetowych WWW, wysylania i odbierania poczty oraz przy korzystaniu z komunikatorów. Ograniczenia w prędkości dotyczą ściagania dużych plików i przy połączeniach P2P.


6. Jakie procedury należy wykonać po dokonaniu rejestracji na stronie internetowej?

Po poprawnym wypełnieniu formularza rejestracyjnego otrzymają Państwo kod PIN, umożliwiający korzystanie z zasobów Internetu. Po wpisaniu adresu strony, której zawartość chcą Państwo przeglądać, pojawi się okno logowania. Należy wpisać w nim przyznany Państwu podczas rejestracji kod pin. Od tego momentu mają już Państwo możliwość korzystania z zasobów sieci.

7. Na jakiej częstotliwości nadawany jest sygnał?

Sygnał internetowy nadawany jest na wszystkich częstotliwościach obejmujących sieci Wi-Fi, to znaczy
- 2.4 GHz - 802.11 b/g
- 5 GHz - 802.11 a

8. Czy dostęp do Internetu jest całodobowy?

Tak, Szerokopasmowa Sieć Aglomeracji Rzeszowskiej ResMAN jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

9. Karta sieciowa wyświetla ponad 30 sieci. Jak rozpoznać czy konkretny sygnał pochodzi z sieci RESMAN?

Jeśli wśród wykrytch przez kartę sieci jest też taka z nazwą RESMAN wraz z numerem telefonu na który należy zadzwonić aby otrzymać klucz dostępu do sieci. Przykładowe oznaczenie jednego z hot-spotów: RESMAN 6-2 tel_0177483333

10.  Czy przydzielony PIN przyporządkowany jest tylko jednemu (konkretnemu) hot-spotowi?

Przydzielony użytkownikowi PIN umożliwia korzystanie z Internetu z dowolnego hot-spota, w każdym miejscu w Rzeszowie, gdzie tylko sieć jest dostępna.

11.  Mieszkam niedaleko szkoły a nie mogę znależć sygnału z hotspota, dlaczego?

Przyczyną takiej sytacji może być:

- Brak widoczności pomiędzy anteną nadawczą hot-spota a własną anteną odbiorczą. Podstawowym wymogiem działania sieci wi-fi jest bowiem widoczność obu anten. Jeżeli nie ma takiej widoczności to mogą wystąpić problemy ze znalezieniem sygnału z hotspota.
- Odległośc od hotspota nie powinna przekraczać około 300 metrów.
- 15 maja 2006 sieć została uruchomiona testowo, właśnie w celu znalezienia i rozwiązania ewentualnych problemów technicznych. Dlatego mogą zdarzyć się sytuacje, że niektóre hot-spoty są chwilowo niedostępne, np. z powodu rekonfiguracji. Będziemy się starali o tym informować na bieżąco na stronie www.resman.pl

12.  Gdzie można kupić kartę bezprzewodową ?

W dowolnym sklepie komputerowym lub zamówić w internecie w sklepach internetowych, ale najlepiej przy zakupie zapytać sprzedawcę o możliwość wcześniejszego przetestowania, podłaczenia i skonfigurowania takiej karty przed dokonaniem zakupu.

13.  Czy Biuro Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Rzeszowa może skonfigurować mi internet w domu ??

Zgodnie z regulaminem: "Biuro Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Rzeszowa nie prowadzi bezpośredniego wsparcia dla użytkowników sieci w zakresie zakupu i konfiguracji kart radiowych, jak również nie ponosi odpowiedzialności za kompatybilność urządzeń użytkownika z infrastrukturą hot-spotów."

Zapis ten wynika ze szczupłości kadrowych do obsługi sieci, które muszą przede wszystkim utrzymywać w sprawności rozbudowaną sieć teleinformatyczną Gminy. Ale w miarę posiadanych możliwości czasowych będziemy wspierać mieszkańców przy rozwiązywaniu problemów związanych z korzystaniem z hot-spotów.


14.  Dlaczego nie odpisujecie na moje emaile.

Bardzo przepraszamy, ale w ciągu tygodnia nadeszlo ponad 500 emaili z zapytaniami odnośnie sieci. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każdy email. Obecnie przecież trwa przełączanie urządzeń sieciowych i telefonicznych w szkołach i urzędzie. Prosimy o cierpliwość.
Ponieważ bardzo duża część pytań powtarza się, dlatego zdecydowaliśmy się na utworzenie działu najczęściej zadawanych pytań (tzw. FAQ). Z początkiem czerwca, gdy uruchamianie instalacji w szkołach będzie już rozkręcone jeden z pracowników będzie na bieżąco odpowiadał non-stop na pytania.

15.  W dziale o "Projekcie" piszecie, że koszt projektu to 8.8 miliona złotych, to straszie dużo pieniędzy i zbudowano za to tylko 44 hotspoty ?

Sieć hot-spotów to tylko niewielka część projektu, która kosztowała około 150 tys. zł (z czego 75% dofinansowania pochodzi z UE).
Podstawową częścią projektu, zatwierdzonego przez Radę Miasta była modernizacja i budowa infrastruktury teleinformatycznej Gminy i jej jednostek organizacyjnych, w tym przypadku oświatowych. W ramach projektu 91 jednostek zostało połączone bezprzewodową, wielousługową infrastrukturą teleinformatyczną. Infrastruktura ta opiera się na wysokowydajnym systemie radiowym który nie ma nic wspólnego z hot-spotami. W obecnej chwili uruchomiane są następujące usługi :
- profesjonalna telefonia internetowa VoIP w ramach wszystkich jednostek miejskich. Zastąpi ona wszystkie stare łącza telefoniczne i centralki w szkołach i urzędach;
- wewnętrzna sieć do zarządzania m.in. budżetem jednostek oświatowych w zakresie planowania, bieżącej kontroli wykonania i sprawozdawczości.
- Internet dla wszystkich przedszkoli, szkół, gimanzjów, liceów i  techników
- monitoring miejski
- centralne, adaptacyjne sterowanie sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach
- łączność w sytuacjach kryzysowych
i wreszcie
- bezprzewodowe punkty dostępu do Internetu dla mieszkańców, czyli hot-spoty Wi-Fi

Jakie będą korzyści dla Miasta i jego Mieszkańców:

- Promocja miasta - jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce na taką skalę.
- Usprawnienie zarządzania miastem - jego infrastrukturą i finansami.
- Relane oszczędności w budżecie miasta, w chwili obecnej miasto wydaje rocznie ponad milion złotych na same opłaty telefoniczne w urzędzie i wszystkich podległych mu jednostakch. Dzięki własnej sieci - zastosowaniu kompleksowego rozwiązania zarządzania nią, opłaty zmniejszą się o około 65%, a połączenia wewnętrzne będą bezpłatne.
- Lepsze zarządzanie budżetem jednostek oświatowych - ich wydatki to prawie 50% budżetu Miasta; nawet 1% oszczędności w zarządzaniu tym budżetem pozwoli na zwrot kosztów poniesionych na projekt. (Miasto wydaje na projekt 1,9 miliona złotych)
- Bezpłatny dostęp do Internetu dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców przybyłych do naszego Miasta i przebywających w pobliżu hot-spotów
- Usprawnienie płynności ruchu na skrzyżowaniach - krótsze czasy przejazu
- Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez nadzór kamerami systemu monitringu i ruchu na skrzyżowaniach
- sprawne działanie własnej, niezależnej łączności w sytuacjach kryzysowych - a przez to szybkie, skuteczne kierowanie akcjami ratowniczymi.

Proszę pamiętać, że hot-spoty Wi-fi to przejściowe rozwiązanie do czasu wprowadzenia do nich kart WiMAX, charakteryzujących się dużym zasięgiem pracy (do 1 km od anteny hot-spota) i brakiem widoczności z antenami hot-spotów.



Ankieta
Czy posiadasz numer telefonu internetowego?
projekt i realizacja: ideo start wstecz do góry