ok
Informacje z RESMANA
Podaj swój adres e-mail
ok
    Ilość odwiedzin na stronie: 10767935
Opinia
Jak często załatwiasz sprawy i zakupy drogą internetową
Regionalna Sieć Szerokopasmowa Aglomeracji Rzeszowskiej
Aktualności
Kiedy w Polsce będzie głosowanie przez internet i komórkę jak w E-stonii?
2009-04-02
Polskie władze mogłyby się sporo nauczyć od Estończyków. U nas w wielkich bólach wchodzą w życie ustawy stwarzające przedsiębiorcom możliwość załatwiania spraw w tzw. jednym okienku. Zakładanie firmy przez internet to ciągle odległa przyszłość - według rządowego planu będzie to możliwe dopiero w 2011 r. W Estonii mają to już od dawna. - Estońskie władze postawiły na rozwój informatyki już w połowie lat 90. Stworzyły profesjonalną, apolityczną administrację, która jest w stanie przygotowywać i wdrażać rozwiązania informatyczne przynoszące widoczny pożytek obywatelom i przedsiębiorstwom - tłumaczy "Gazecie" Jacek Pękacik, radca ekonomiczny w polskiej ambasadzie w Tallinie.

To, że w Estonii jest łatwo prowadzić biznes, potwierdzają rankingi. W "Doing Business" Banku Światowego Estonia jest na 22. miejscu, Polska na... 76. - Wykorzystując dowód osobisty, można przez internet założyć standardową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu zaledwie dwóch godzin - mówi "Gazecie" Ranno Tingas, partner w dziale podatków w Ernst & Young w Tallinie.
Jeśli chodzi o wykorzystanie internetu w załatwianiu codziennych spraw -Estonia bije wszystkich na głowę. W 2001 r. estońskie władze wprowadziły system zwany X-Road. Polega on na zintegrowaniu wszystkich państwowych baz danych i udostępnieniu ich obywatelom. - Obecnie łączy on 110 różnych organizacji, przez 10 miesięcy tego roku z baz X-Road skorzystano 53 mln razy - mówi "Gazecie" Katrin Pärgmäe z Estońskiego Centrum Informatycznego, które zajmuje się wdrażaniem e-nowinek. A warto pamiętać, że Estończyków jest tylko niewiele ponad 1,3 mln.

Estończycy nie muszą więc na co dzień biegać po urzędach, by załatwić swoje sprawy. System jest tak skonstruowany, by jak najbardziej uprościć wszystkim życie. Przez internet można wyrobić np. paszport czy wypełnić PIT. - Jeśli wypełniasz formularz przez internet i nie ma problemów, to zwrot podatku otrzymujesz w ciągu pięciu dni - tłumaczy Tingas. W 2007 r. aż 86 proc. ludzi złożyło w Estonii deklaracje podatkowe przez internet!

Już od kilku lat mogą też tak głosować. W 2005 r. w wyborach do władz lokalnych z tej opcji skorzystało 9,3 tys. osób, w wyborach parlamentarnych w 2007 r. w ten sposób oddało swój głos już ponad 30 tys. osób. - Do głosowania przez internet potrzebny jest dowód osobisty z ważnym cyfrowym certyfikatem, komputer z czytnikiem dowodu oraz odpowiednie oprogramowanie - tłumaczy "Gazecie" Liia Hänni, koordynatorka programu e-demokracy w estońskiej Akademii E-Governance.

Estończycy mogą na co dzień płacić telefonem komórkowym za zakupy czy parkowanie. Kilka dni temu estoński parlament poszedł dalej - przyjął ustawę, która umożliwi w 2011 r. głosowanie za pomocą telefonu komórkowego. - Już nie będzie potrzebny specjalny sprzęt do czytania dowodu osobistego, a tylko zwykły komputer z internetem oraz specjalna karta SIM do telefonu, która umożliwi identyfikację wyborcy - mówi Hänni.

Władze w Tallinie mocno stawiają na rozwój dostępności technologii informatycznych, uczą też, jak się nimi posługiwać. Specjalne kursy obsługi komputera przechodzą emeryci. W Estonii jest grubo ponad tysiąc publicznych dostępnych dla wszystkich miejsc z bezprzewodowym dostępem do sieci.

Czy życie w państwowej sieci jest bezpieczne? W 2007 r. po przeniesieniu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej z centrum Tallina na cmentarz wojskowy Estonia przeżyła zmasowane ataki hakerów na serwery państwowych urzędów. Większość cyberataków prowadzono z Rosji.

- Oczywiście większa zależność od internetu i dostępność usług online w nowoczesnych krajach oznacza, że są one bardziej wrażliwe na takie ataki. Ale to nie dotyczy tylko Estonii - przekonuje Katrin Pärgmäe. - Skuteczna odpowiedź na takie ataki wymaga szybkich działań oraz odpowiednich porozumień pomiędzy krajami. Trzeba na przykład znaleźć wspólną definicję cyberwojny - uważa.

Źródło
wstecz

Ankieta
Czy posiadasz numer telefonu internetowego?
projekt i realizacja: ideo start wstecz do góry